top of page

הסברים וסרטונים

טיפול אורתודונטי
לילדים ולמתבגרים
מהי אורתודונטיה?

באיזה גיל מומלץ לבצע בדיקה אורתודונטית ראשונית?

האגודה האורתודונטית בישראל והאגודה האורתודונטית האמריקאית ממליצות על בדיקה אורתודונטית ראשונה בגיל 8-7.בדיקה זו מאפשרת זיהוי מוקדם של בעיות והתערבות מונעת המקטינה את הצורך בטיפול מורכב ויקר יותר בעתיד.
בהמשך מומלצת בדרך-כלל ביקורת שנתית, ולפי הצורך התחלת טיפול אורתודונטי מלא סמוך להשלמת בקיעת השיניים הקבועות (גיל 12 לערך). בטיפול בילדים ובבני נוער רצוי להתחשב בתהליכי הגדילה להשגת התאמה מירבית בעמדת הלסתות ובהרמוניית פנים מיטבית.בגילאים אלו תזוזת השיניים מהירה, והתוצאה היפה מלווה את הצעירים לאורך שנים ומסייעת בשמירה על בריאות השיניים והחניכיים להמשך החיים.
להצלחת הטיפול חשובה השמירה על נקיון השיניים. המכשור המורכב על השיניים דורש שימוש במברשות מיוחדות בעת הצחצוח להסרת הרובד המצטבר סביבו. להשלמת תהליך הצחצוח מומלץ שימוש יומיומי בשטיפות פה בנוסף מומלצים ביקורים סדירים אצל השיננית במהלך הטיפול האורתודונטי.

יתרונות הטיפול בגיל צעיר:
מהטיפול האורתודונטי ניתן להפיק תועלת בכל גיל.יחד עם זאת קיימים מספר יתרונות לטיפול בגיל צעיר:
אפשרות להדריך את גדילת הלסתות- הלסתות עדיין בתהליכי גדילה, וניתן להדריך את אופן גדילתן בהתאם לנדרש ולרצוי.
הדרכת בקיעת השיניים הקבועות לעמדה הנכונה ומניעה של טיפולים מסובכים יותר בהמשך.

תיקון הרגלים מזיקים כדוגמת מציצת מוצץ ואצבע.
הפחתה או העלמה של בעיות בליעה ודיבור.
שיפור המראה וההערכה העצמית.
הפחתת הסבירות לכליאת שיניים קבועות.

 

טיפול אורתודונטי למבוגרים 
אף פעם לא מאוחר מדי לבצע יישור שיניים.ניתן לתקן ליקויי סגר שלא טופלו בעבר,או ליישר שיניים שזזו במהלך השנים.התוצאה היא שיפור במראה החיוך ,הפנים והפרופיל. שיניים ישרות וחניכיים בריאות תורמות לחיוך מקסים ושובה לב.חיוך יפה משדר מראה צעיר ובריא,ומגביר את הביטחון העצמי. 
מבוגרים שעברו טיפול שיניים טוענים שזו ההשקעה הטובה ביותר שעשו למען עצמם.

 הטיפול אצל מבוגרים מורכב יותר מבילדים ונוער ובד"כ מצריך עבודת צוות ושיתוף פעולה בין רופא השיניים ,רופא החניכיים והאורתודונט. מבוגר אשר מעוניין ליישר את שיניו יופנה בד"כ לייעוץ וחוות דעת של רופא חניכיים בטרם תחילת הטיפול היות ותזוזה מיטבית של השיניים ללא נזקים דורשת תפקוד תקין של מערכת האחיזה של השיניים. בנוסף, כאשר מעוניינים בשינוי בפרופורציות הפנים אצל מתרפא מבוגר ניתן לשקול שילוב של כירורגיית לסתות בטיפול האורתודונטי (=אורתוגנטיה)
אצל מבוגרים מושם דגש רב יותר על הצד האסתטי במהלך הטיפול.


הטיפול האורתודונטי
הטיפול האורתודונטי מתבצע לרב ב- 2 פאזות:
הפאזה האקטיבית כוללת טיפול בסמכים ומתקנים אחרים על מנת להזיז את השיניים לעמדה נכונה וסדר נכון. 
הפאזה הרטנטיבית בסיום הטיפול האקטיבי דרוש ייצוב השיניים בעמדתן החדשה לתקופה ממושכת כדי לשמור על התוצאה שהושגה.

האורתודונט יחליט עם סיום הטיפול, באם השמירה על העמדה החדשה של השיניים, תעשה ע"י קיבוע השיניים באמצעות פס מתכת עדין, המודבק בחלק האחורי של השיניים , או באמצעות מכשיר נשלף .רטנציה - השלב האחרון בטיפול יישור השיניים
בסיום השלב הפעיל של הטיפול האורתודונטי השיניים נמצאות במקום אבל העצם והסיבים בחניכיים עדין לא עברו התאמה למצב. התוצאה של מצב זה שהשיניים עלולות לזוז ותוצאות הטיפול יפגעו. כדי למנוע תנועות שיניים לא רצויות לאחר הטיפול דרוש אמצעי/מכשיר שיחזיק את השיניים במקומן עד שהעצם והסיבים בחניכיים יתארגנו בהתאם למיקום השיניים החדש. שלב זה בטיפול נקרא שלב הרטנציה. זמן הרטנציה נע בין מס' חודשים קצר ועד לרטנציה לכל החיים, תלוי בתנועות השיניים שהיו בטיפול, במיקום השיניים הסופי בפה המטופל הספציפי ובהרגלים שונים של המטופל (למשל במטופל עם הרגל דחיפת לשון הסיכוי שהשיניים יזוזו לאחר סיום הטיפול גבוה יותר).

קיבוע / Fixed retainer / splint 
אחד האמצעים האסתטיים והנוחים יותר למטופל הוא הקיבוע. זהו חוט מתכת שמודבק לצד הפנימי של השיניים ולכן הוא לא נראה בחיוך או דיבור. חוט המתכת מכופף בהתאם לצורת השיניים הספציפית של כל מטופל ומודבק לשיניים ע"י חומר דומה לזה בו משתמשים בסתימות/שחזורים לבנים. חשוב להדגיש שהחוט מודבק לשיניים ולא נדרש שום קידוח בשיניים. משך הזמן שהקיבוע צריך להיות בפה משתנה בהתאם לתנאים הספציפים בפה המטופל. כיום באורתודונטיה מודרנית מקובל שקיבוע, בעיקר בלסת התחתונה הוא האמצעי המועדף לשמור על תוצאות טיפול יישור השיניים. קיבוע ניתן בד"כ להתקין ללא בעיה בשיניים התחתונות, לא תמיד ניתן להתאים קיבוע לשיניים העליונות, ובמידה ולא ניתן יש לבחור מכשיר אחר שישמור על השיניים במקומן. 

כבר בגיל חצי שנה צומחת בדרך-כלל השן הראשונה בפה, ועד גיל שלוש אצל מרבית הילדים כבר צמחו להן כל 20 השיניים הראשוניות (או בשמן הנפוץ יותר"השיניים החלביות"). ככל שאנו גדלים מתחילות לנשור השיניים הראשוניות בהדרגה  על מנת לאפשר לשיניים הקבועות לפלס את דרכן לחלל הפה.
בגיל 14 בדרך-כלל כבר נמצאות 28 שיניים בפה, ובשלב מאוחר יותר מתווספות 4 שיניים נוספות הידועות בשם "שיני בינה".
צורת הבקיעה לכל השיניים אחידה ולרוב השיניים בוקעות בזוית הנכונה ובמרווח הנכון,אך אצל מספר לא מבוטל של אנשים אין כך הדבר.חלק מהשיניים בוקעות בצורה עקומה או חופפת.אצל אחרים הן בוקעות בצורה מסובבת.
ישנם אנשים אשר להם לסת קטנה הגורמת לצפיפות בשיניים ולבקיעה בעמדה לקויה.

לעתים אין התאמה בגודל הלסתות, היינו לסת תחתונה גדולה מהעליונה ולהפך. דבר זה מביא למנשך לקוי בעת סגירת שתי הלסתות. מנשך לקוי אינו באשמתו של איש, הדבר הוא לרוב על רקע תורשתי .

במקרים מסוימים, כמו מחלות הפוגעות בשיניים בילדות, איבוד מוקדם של שיניים בתינוקות או מתבגרים ,בעיות בריאות,תאונה או הרגלים שונים, כגון: מציצות אצבע, ובעיות נשימה שונות עלולים  אף הם לגרום להפרעות במנח השיניים.
מנשך לקוי עלול להוות בעיה מכיוון שהוא פוגע בפעולות הלעיסה-שיניים עקומות אשר אינן נמצאות בעמדתן התקינה אינן פועלות כשיניים ישרות.היות והלעיסה היא הפעולה הראשונה באכילה ובעיכול המזון, חשוב שהשיניים יבצעו עבודתן כראוי.

 

קישורים לסרטוני הסבר
מהי אורתודונטיה אסתטית?

בשל העליה במודעות לטיפולים אורתודונטים למבוגרים פותחו אלטרנטיבות טיפוליות אסתטיות לסמכים האורתודונטיים המסורתיים המתכתיים ("ברזלים").


בין הטיפולים המוצעים:
סמכים שקופים:סמכים אסתטיים יותר העשויים חומר שקוף. קיימים סמכים שקופים מחומרים פלסטיים או קרמיים (=חרסינה) עלות הטיפול יקרה מעט יותר מהטיפול בסמכים מתכתיים רגילים. 
סמכים לינגואליים:הסמכים מודבקים בצד הפנימי של השיניים במקום בחזית.לטיפול הנ"ל נדרשת תקופת הסתגלות ממושכת מעט יותר מהרגיל. תחילה יתכנו שיבושים קלים בהגיית אותיות וכן אי נוחות ללשון וקשיים קלים בלעיסה אך, הדבר חולף תוך מספר ימים והלשון מוצאת שוב את מקומה.משך הטיפול זהה לזה שבסמכים רגילים בתלות בבעייה האורתודונטית.עלות הטיפול יקרה יותר מהטיפול הרגיל עקב הזמן הממושך הנדרש בכל פגישה, השקעה רבה יותר בעלות המכשיר ובהכנה המעבדתית שלו לכל מתרפא באופן אינדבידואלי. הטיפול דורש הכשרה מיוחדת של האורתודונט וניסיון רב.

INVISALIGN:  שיטות חדשנית ליישור שיניים ללא סמכים וללא מתכת כלל.יישור שיניים בשיטה זו מתבצע באמצעות סדרה של פלטות שקופות נשלפות העוטפות את השיניים.כל סט מורכב בפה כשבועיים.הפלטות ניתנות להורדה אך יש להרכיבן 20שעות ולהורידן אך ורק לצורך אכילה ,שתיה וצחצוח שיניים.עם כל סדרה השיניים זזות עוד קצת שבוע אחר שבוע עד למצב הרצוי שנקבע על ידי האורתודונט.הכנת הפלטות נעשית בעזרת טכנולוגיית מחשב מתקדמת בחו"ל  באופן שיתאים למתרפא ולשלבים שונים של הטיפול. בשיטה זו, מיוצרים באופן ממוחשב מכשירים שקופים בעובי 0.75 מ"מ אשר מונחים על השיניים. כל שבועיים לערך,מוחלף המכשיר למכשיר חדש, כאשר כל מכשיר מזיז את השיניים ועד להשגת התוצאה הסופית הרצויה.

יתרון השיטה הוא אסתטי כיוון שאינו נראה ומכאן לקוח שמו והחיסרון הוא העלות שכן הטיפול בשיטה זו יקרה יותר מן השיטות האחרות. בשיטה זו תוכל ליישר את שינייך מבלי שאף אחד ירגיש...

bottom of page